Bit İlaçlama 

Gözle kolaylıkla görülmemesine rağmen insanlar açısından en tehdit edici böcekler arasında yer alan bitler, genellikle insanların ve hayvanların kılları arasında yaşamaktadır. Bitleri insanlar açısından korkunç hale getiren şey ise üstün yumurtlama kabiliyetleridir.

Bu hayvanlar, kısa bir süre içerisinde yüzlerce yumurtalama yaparak hızlı bir şekilde çoğalabilir. Bu nedenle de bitler ile karşılaşıldığı ilk andan itibaren bit ilaçlama işlemine başvurulmalıdır.

Bitlerle mücadelede geleneksel yöntemlerin kullanılması kalıcı bir çözüm sağlamadığı gibi, uzun vadede sorunun daha da derin ve içinden çıkılmaz bir hale gelmesine neden olabilir. Bu yüzden de bitlere karşı mücadelede geç kalınmamalı ve gerekli olan ilaçlama işlemi en kısa sürede yapılmalıdır.

Bitlerin Zararları 

Bitler kan ile beslenen asalak canlılar arasındadır. Canlılar arasında rahatlıkla geçiş yapabilirler. Bu yüzden de bitler, insandan insana ya da hayvandan insana kan yolu ila bulaşan hastalıkların yayılmasında en büyük etkenler arasındadır.

Bir hayvanı ısırıp kanını emdikten sonra, bir insanı ısırması ile hastalığın bulaşmasını sağlayan bu canlılar, salgın hastalıkların ortaya çıkmasında da söz sahibidir. Küçük ve gözle görünmeleri zor bir yapıda olsalar da bitler ile mücadele ihmal edilmemelidir.

Her ne kadar köylerde bitler bir sorun olarak görülmese de esasında durum büyük bir ciddiyete sahiptir. Bu yüzden de bitlere karşı mutlaka profesyonel olarak bit ilaçlama işleminin uygulanması gereklidir.