Çıyan İlaçlama

Çıyanlar, kısa boylu ve genellikle kahverengi renkte olan, oldukça itici bir dış görünüme sahip olan böceklerdir. Genellikle doğada yaşamasına rağmen zaman zaman evlere sızmalar yapabilmektedir. Zehirli olmalarından dolayı insanların en çok korktukları böcek türleri arasındadır.

Çıyanlar ısırmasalar bile tenlerine temas ettikleri kişilerde alerjen özellik yapabilmekte ve cilt kızarıklıklarına yol açabilmektedir.

Evler açısından oldukça büyük bir tehdit olan çıyanlar, ilk görüldükleri andan itibaren mücadele edilmesi gereken canlılardır. Çıyanlar ile mücadele için en doğru ve en garantili yol çıyan ilaçlama yöntemidir. Bu yöntem sayesinde çıyanların ev alanının içerisinden tamamen temizlenmesi mümkündür. 

Çıyan İlaçlama Yöntemleri 

Böcek ilaçlama konusunda tercih edilen çok sayıda ilaç ve ilaçlama yöntemi vardır. Bu yöntemler arasında sıvı çıyan ilaçlama yöntemi en etkili olandır. Yüksek dayanıklılığa sahip olan böcekler için kullanılan bu yöntem, çıyanların ilaçlanması açısından da idealdir.

Zira zehirli ve dayanıklı bir tür olan çıyanların, diğer yöntemler ile yok edilmeleri pek mümkün değildir. Ağır kimyasal bileşenlerden oluşan sıvı haldeki ilaç püskürtme kabı ile çıyanların bulundukları alanlara püskürtülür. Bu yöntem en hızlı şekilde sonuç veren ilaçlama yöntemidir.

Ancak yapılan ilaçlamanın etkisinin kalıcı olabilmesi açısından binada gerekli olan iyileştirmeler yapılmalı ve çıyanların ya da diğer zararlı haşerelerin evlere girmesinin önü alınmalıdır. Böcek ilaçlama yöntemi etkili sonuç sağlasa da böceklerin kaynaklarının yok edilmemesi, sorunun tekrar ortaya çıkmasına neden olabilir.