Fare İlaçlama

Daha çok kırsal alanlarda görülen fareler, zaman zaman şehirlerde de insanların karşısına çıkabilmekte hatta evlerine girebilmektedir. İnsanlar için farelerin hem sağlık yönünden ve hem de maddi yönden zararları söz konusudur. Evlerde bulunan eşyaları kemirmeleri ve yiyeceklerin üzerinde hastalık bırakmaları nedeni ile fareler ile mücadele büyük ölçüde önemlidir.

Fareler görüldükleri andan itibaren mücadele başlatılmalı ve ihmal edilmemelidir. Zira bir seferde 5 ve üzeri yavru doğurma potansiyeline sahip olan bu canlıların, kısa bir süre içerisinde evi istila etmeleri mümkündür.

Fareler ile mücadele konusunda başarıya ulaşabilmek için geleneksel mücadele yöntemleri yeterli değildir. Fare ilaçlama yöntemi, bu konuda mutlaka uygulanmalıdır.

Fare İlaçlama Yöntemleri

Tuzaklar ya da yapışkanlar fareler açısından yeterli bir mücadele aracı değildir. Fareler ile mücadelede en etkili yöntem fare ilaçlama yöntemidir. Ancak fareler için ilaçlama yapılırken bu konuda deneyimli ve lisanslı bir firmadan hizmet almak önemlidir.

Fareler için yapılacak ilaçlamalarda en çok yemleme tekniği kullanılmaktadır. Bu yöntemde evin belirli noktalarına yerleştirilen yemleri yiyen fareler, kısa bir süre sonda ölmektedir. Ancak ölen farelerin takip edilmesi ve evde kalıp hastalık yaymadan çöpe atılması önemlidir.

Ayrıca fare yemlerinin çocukların ulaşamayacağı alanlara yerleştirilmesi de büyük ölçüde öneme sahiptir. Kullanılacak zehirli yemin kalitesi, fare sorununun ortadan kaldırılması açısından azami derecede dikkate alınması gereken bir husustur.