Peyzaj Hakkında

Sizi Peyzaj sorunlarınızdan kurtarmak için planlamanıza, hazırlamanıza ve korumanıza yardımcı olacak bilgi ve tecrübeye sahibiz.

Aylık Periyodik Bakım Alarak % 30 Daha Avantajlı Olacağınızı Biliyormuydunuz ?

Firmamız Bünyesinde Bulundurduğu Profesyonel İlaçlama Personelleri ile Sorunlarınızı Kökünden Çözümler, " Bakanlık Onaylı " İlaçlarımızla da Sağlığınıza Hiçbir Zarar Vermeden Süreçlerinizi Yönetiriz.

Peyzaj Nedir?

Çevrenin içinde yer almakta olan çeşitli karakterlere sahip olan doğal ve kültürel elamanlarını, estetik fonksiyonlar düşünülerek bir araya getirilip düzenleneme sanatı olarak peyzaj tanımlanabilir. Peyzaj denildiği zaman genel olarak akla bahçe ve bahçe benzeri yerlerdeki bitkilerin düzenlenmesi gelmektedir.

Ancak peyzaj sadece bitkilerin düzenlenmesi değil aynı zamanda bitkilerin devamlılığını sağlamak adına düzenleme yapılan alanda sulama sisteminin, görsel fonksiyona sağlamak içim aydınlatmadan sert zemin düzenlemelerine kadar geniş bir konuyu kapsamaktadır.

Peyzaj kelimesinin anlamına baktığımız zaman Fransızca’dan alınmış olan resim ve fotoğraf sanatı anlamına gelen bir terim olduğunu söyleyebiliriz. Peyzaj günümüzde uygulama alanını genişletmiş ve sadece bahçedeki bitkilerin düzenleme işlemi olmaktan çıkıp yerleşim alanlarını, büyük bahçesel yapıları ve kent planlamalarına kadar kapsamını genişletmiştir.

Peyzaj Türleri Nelerdir?

Alanını genişleterek birçok yapıda kendisini gösteren peyzaj farklı türleri bulunmaktadır. Bu türlere baktığımız zaman şu şekilde bir sıralama yapabilmemiz mümkündür:

  • Deniz peyzajları: Denizlerin, okyanusların ve kıyı manzaralarının muhteşem bir şekilde düzenleme sanatıdır.
  • Kent peyzajları: Genel bir tanım yapacak olursak kuşbaşı ya da şehrin yüksek bir tepesine çıkarak resmin oluşturulmasıdır.
  • Mehtap peyzajları: Geceleri, muhteşem bir şekilde mehtabın resmedilmesi peyzajıdır.

Peyzaj Mimarlığı Nedir? Nasıl Çalışma Yürütür?

Sistematik bir şekilde doğa planlama ve tasarımlarını bir bütün ve yapı inceleyen peyzaj mimarlığı, mühendisliği ve mimarlığı bir araya getirerek çalışmalarını yürütmektedir. Tasarım, planlama ve bunların yönetimi ile alakalı oldukça disiplinli bir şekilde çalışmalarını yürütmektedir.

 Peyzaj mimarlığı çevrenin şekillendirmesini yaparak çok daha ahenk ve düzen içerisinde çevrenin tasarlanmasını sağlamaktadır. Peyzaj mimarlığının çalıştığı alanlara akacak olursak parklar, bahçeler,  üniversitelerin muhteşem kampüsleri, farklı yerleşim alanları, kamu yapıları, ticari merkezin alanı olmuş yerler, turizm ve dinlenme alanlarının olduğunu söyleyebiliriz.

 Bunların haricinde gündelik hayat içerisinde pek fazla bilinmese de sulak yapıdaki alanlar, akarsuların olduğu koridorlar, madenlerin bulunduğu ocaklar, katı atıkların depo edildiği alanlar, ormanlar ve insanlar tarafından tahribata uğramış olan ya da tahribat tahrip edilmeye başlanmış olan alanların sürdürülebilmesini sağlayarak gerekli onarım çalışmalarını yapar.

Bahçe Düzenlemesini Herkes Yapabilir mi?

Bahçe düzenleme işi oldukça kapsamlı bir iş olmaktadır. Çiçeklerin ekiliş biçiminden onların havalandırılmasının yapılması hatta sulamasına kadar oldukça kapsamlı bir iş koludur. Bunun hem yapılması hem de öğrenilmesi için ciddi bir emek sarf edilmelidir. Bundan dolayı genel olarak ekonomik durumu yerinede olan kişilerin çok daha güzel bir bahçeye sahip olabilmek için peyzaj mimarı ile çalışmasında fayda olacaktır.

Bahçe düzenleme işlemi yapılmadan önce ilk olarak bahçenin krokisinin çıkarılması gereklidir. Bu kroki sayesinde nereye ne yapılacağı, hangi boyutlar ile yapılacağı çok daha rahat bir şekilde tespit edilecek olup aynı zamanda yanlış bir iş yapılmayacaktır.

Kroki çıkarılırken de ince bir çalışmanın yürütülmesi gereklidir. Bahçenin eni, boyu, uzunluğu, çevresinde bina ya da farklı yapıda evler varsa bunlara olan uzaklığı tam ir şekilde tespit esilmelidir. Aynı zamanda ekilecek ya da direk dikilecek olan ağaçlar kroki üzerine çizilmelidir.

Kroki üzerinde belirtilmesi gereken diğer önemli konular rüzgar koridorları, gölgelik ve güneşlik alanların nereler olduğu, binanın giriş ve çıkış kısmı, eğere çevrede herhangi bir yol varsa o yol ve gizlenmesini istediğini çevrede görüntüler varsa bunları belirtilmesi rahat bir çalışma yürütmenizi sağlayacaktır. Krokide çizilen her şey olacak diye bir kural kesinlikle yoktur.

Onu elinizin altında hem rahat hareket edebilmeniz hem de sonradan kafanızın karışmamsı için yapılmış olan bir eskiz olarak düşünebilirsiniz. Kafanızda bahçeniz ile ilgili tam olarak ne yapmak isteğinizi kroki üzerinden karalayarak kafanızda istediğiniz son şekli oluşturmalısınız. Kroki çizilmeden direk işe başlandığı zaman sonrasında geri dönem durumu ya olmamakta ya da olması oldukça emek sarf etmenize neden olmaktadır.

Kroki üzerinde gerekli olan her şeyi çizdiğiniz zaman plan yapmaya hazırsınız demektir. Yapacağınız tasarımdan sonrasında mutlu olabilmeniz için ilk olarak görmek istemediğiniz kötü görüntü ya da gürültülü yerleri peyzaj üzerinden perdeleyebilirsiniz.

Bu durma örnek verecek olursak bahçenizin tam karşısında boş herkesin gelip geçtiği bir arsa bulunuyor olabilir. Sizde bahçenizde keyif yaparken sürekli size bakılmasından ya da orada geçen insanları görmekten rahatsız olabiliyor olabilirsiniz. Peyzaj yaparak hem çok daha güzel bir bahçeye sahip olabilir hem de bu görüntüden kurtulmayı sağlayabilirsiniz. Bahçenizde çocuklar için keyif alanları oluşturacaksanız bu alanları seçerken gölge yerlerin seçilmesine ve bunu kroki üzerinde belli etmeniz gereklidir.

Peyzaj Düzenlemesinde Bitki Seçimleri Nasıl Olmalıdır?

Bahçeniz için mis gibi çiçekler ya da farklı bitkiler seçerken dikkat etmeniz gereken belli başlı kurallar bulunmaktadır. Bahçe sınırlarına ilk aşamada doğru olan bitkilerin yerleştirilmesi bitkiler ile alakalı ilk kural olarak bulunmaktadır.

Bunun için bahçe sınırına büyük ağaçlar ya da bitkiler eve yaklaştıkça daha alçak bitkiler seçmeniz gereklidir. Bu durum aynı zamanda uzakta bulunan bitkilerin yakın merkezde bulunan bitkiler için fon oluşturmasını da sağlayacaktır.

Bahçe düzenlemesi yaparken kendinizin ekip yiyeceği sebzeler ya da bu tür besinler ekmek istiyor olabilirsiniz. Bahçe düzenlemesi yaparken eğer böyle bir isteğiniz varsa şayet dikkat etmeniz gereken bunlar için belli bir köşenin ayrılması gerektiği ve eve uzak bir alan olması, bahçe ve çalışarak arasına gizli kalacak bir alan olması gerektiğidir.  Bahçeniz için genel olan çevreyi çizdikten sonra bahçeniz için mis gibi çiçek ve bitkilerin seçimini yapmaya başlayabilirsiniz.

Peyzajda Estetik Kuralları Nelerdir?

Estetik kuralları kesinlikle peyzaj işleri içinde olmazsa olmaz bir kural olarak bulunmaktadır. Estetik kurallarına bakıldığı zaman ilk olara orantı gelmektedir. Orantıyı biraz daha açacak olursak bitkilerin ve yapının birbirine orantılı olarak bulunması ve bitkilerin kendi içerinde bir orantısının sağlanılması kas edilmektedir. Örnek verecek olursak küçük bahçeler için büyük ağaçlar ve büyük evler için çok küçük yapılı ağaçlar oldukça orantısız ve gözü yorucu bir orantı oluşturacaktır. Bundan dolayı seçilecek olan bitkiler ve ağaçlar evin büyüklüğü dikkate alınarak seçilmelidir.

Estetiksel açıdan peyzaj çalışmaları açısından dikkat edilmesi gereken bir diğer temel nokta uyum durumudur. Uyum denildiği zaman yapının ve bahçenin birbiri ile uyumlu olması ve bitkilerin kendi aralarında uyumlu bir halde bulunması kast edilmektedir.

Uyum hem tarz açısından hem de ölçü yani geometri açısında sağlanması gereklidir. Peyzaj işlerinde bunların yanında simetri dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Simetri tam olarak nasıl kullanılacağı çok karıştırılmaktadır.

Simetriden kast edilen yan yana duran iki bitkinin ya da ağacın aynı boyda ya da kalınlıkta olması değil gölge alanı, dinlenme alanı ya da evin giriş kısmında yakalanılacak olan simetridir. Bahçe planlaması yaparken dikkat edilmesi gereken en temel unsur göze batıcı görüntülerden uzak kalmaktadır. Evin giriş yolu için her iki tarafına da yapılacak olan bitki curcunası bir süre sonra hem sizi hem de eve gelen misafirleri rahatsız edebilir.

Firmamız tarafından peyzaj işleri oldukça profesyonel bir şekilde yapılmaktadır. Tek yapmanız gereken bize ulaşmak olacaktır.

Böcek ve Haşere Türleri

Çok Yüksek Riskli Alanlar: Lokal müdahale odası ve bu alanlar içinde bulunan veya bu alanla ilişkili olan koridor, depo, toplantı odası, büro ve personel odalarıdır. Bu alanlarda en üst düzeyde, sık ve etkin temizlik yapılmalıdır.

Kemirgenler çevreye yaydığı mikroorganizmalar sebebiyle zararlı hastalıklara yol açar. Leiurus Grup olarak hayvanların, çevrenin ve insanların güvenliği için kemirgen öldürücü yemler, mekanik sistemler ve kovucular gibi en etkili yöntemlere ve donanım ürünlerine sahibiz.

Leiurus Group Pest Control, Böcek İlaçlama ve Haşere Kontrol Hizmetleri olarak, kullandığımız ilaçlar tamamen güvenilir, %100 garantili; leke ve koku bırakmayan ilaçlardır..

Müşterilerimizin ihtiyaçlarını, kendi ihtiyaçlarımız olarak önemsiyoruz. Sadece hizmet veren bir şirket olarak değil, ev/mekan sahibi gibi düşünüyor ve hareket ediyoruz. Müşterilerimizin isteklerini paylaşıyoruz, mağduriyetlerini en hızlı ve etkili yöntemlerle gidermek için bütün bilgi ve birikimlerimizi kullanarak sonuca ulaştırıyoruz – böylece mağduriyetlerini paylaştığımızı biliyorlar.

10 yılı aşkın tecrübemizle İstanbul genelinde siz müşterilerimize böceklerden arınmış ve huzurlu bir hayat sunmak için mücadele ediyoruz. İşinde uzman ekibimize her daim güvenebilirsiniz..

Aklınızda Bulunsun

Firmamız Kurulduğu Günden Bu Yana Binlerce Müşterisine % 100 Başarılı Uygulamalar Sunmuş, Hali Hazırda Periyodik Olarak Hizmet Verdiği Yüzlerce Kurumsal Müşterisi Vardır.

Böcek İlaçlama-Hemen Ara.!